I Futurums storkök sker ett fantastiskt jobb varje dag med att under kortt tid laga stora mängder portioner med mat till barnen, eleverna och pedagogerna. Detta gör också att storköken till stor del bidrar till våra fastigheters eleffekttoppar. Syftet med projektet är att se om vi tillsammans kan använda matlagningsmaskinerna på ett smartare sätt och på sätt kapa effekttopparna men utan att påverka matlagningsförmågan. Pilotprojektet handlar även om att skapa medvetenhet hos kökpersonalen vilket resulterar i betendeförädnringar.
Pilotprojektet består av tre delar:
- Effektvisualisering i form av en skärm som visar aktuellt effektuttag
- Effekthanteringssystem som genom aktiv smart styrning av köksmaskinerna, ser till att hålla nere effekttoppar
- Coachning av kökspersonalen i effektmedveten matlagning
Pilotprojektet genomförs till att börja med i tre olika storkök i form av en “light”-version där vi effektvisualiserar och coachar kökspersonalen. Senare ska ytterligare ett kök få hela konceptet där, utöver effektvisualiseringen och coachningen, även effekthanteringssystemet installeras.
Hittills har vi fått positiv respons från kökspresonalen. På det senaste besöket på Tullängsgymnasiet berättar de att de gör små förändringar i taget och de tar hjälp av skärmen dagligen för att se hur effekttopparna ser ut.

Skärmen ovan som visar aktuellt effektuttag.
Vi ser fram emot att följa upp installationerna tillsammans med verksamheterna.